How much do you spend on food.....

Serious

Veteran
Supporter
Joined
Apr 30, 2012
Messages
80,670
Reputation
14,628
Daps
192,202
Reppin
1st Round Playoff Exits
I just went shopping I spent about $30...

I basically covered lunch and breakfast, dinner can be very subjective, depending what i have planned for the day...

Breakfast: 4-6 eggs, with salsa
2 packets of oatmeal
glass of soy milk
3 glasses of water with creatine
1 banana

Lunch: shake...
2-3 cups of yogurt
kale
spinach
ice
soy milk
cilantro
ginger
carrots
pomegranate juice
2 bananas
2 tbs of olive oil

snacks:
salad
nuts
soy milk
 

Liquid

Superstar
WOAT
Joined
Apr 30, 2012
Messages
37,122
Reputation
2,655
Daps
59,916
I am personally down to about $180 per month for me and my girl. Cook every night of the week and are a pretty simple eaters.

Tonight for example is 2 pieces of chicken, homemade chipotle style lime rice, half a plantain, and beans. Total meal for BOTH is about $4.10 when you add everything up.
 

-----

This account was for entertainment purposes only.
Joined
Jun 16, 2013
Messages
11,289
Reputation
644
Daps
14,366
Reppin
Paradise
I am personally down to about $180 per month for me and my girl. Cook every night of the week and are a pretty simple eaters.

Tonight for example is 2 pieces of chicken, homemade chipotle style lime rice, half a plantain, and beans. Total meal for BOTH is about $4.10 when you add everything up.


How many meals do you eat a day?
 

SouthernBelle

#Feyonce
Joined
Jul 15, 2012
Messages
6,463
Reputation
510
Daps
12,426
I am personally down to about $180 per month for me and my girl. Cook every night of the week and are a pretty simple eaters.

Tonight for example is 2 pieces of chicken, homemade chipotle style lime rice, half a plantain, and beans. Total meal for BOTH is about $4.10 when you add everything up.

GOAT meal.
 

BezO

Highbrow
Joined
Dec 12, 2012
Messages
2,124
Reputation
370
Daps
6,322
Reppin
NYC -> DC
Probably $400/mo for 2 people, but that includes supplements like maca powder, hemp powder, apple cider vinegar, aloe vera juice, AAKG, etc. All vegan, nearly all organic / non GMO.
 

KritNC

All Star
Joined
Jun 5, 2012
Messages
3,440
Reputation
610
Daps
4,086
Reppin
Costa Rica
I spend way too much money on food need to back it down. I normally buy lunch every day and cool breakfast and dinner. I would guess I am at 500 a month right now
 

Bboystyle

Bang Bang Packers gang!
Joined
May 2, 2012
Messages
46,355
Reputation
2,570
Daps
77,303
Reppin
So. Cal
for me and my wife about $160 a month...


Includes all the lean meats like tilapia, turkey, chicken, ect. i pay about $50 a month on my whey protein powder though.Oh and about $30 a month on protein bars.
 

TLR Is Mental Poison

The Coli Is Not For You
Supporter
Joined
May 3, 2012
Messages
46,178
Reputation
7,490
Daps
105,805
Reppin
The Opposite Of Elliott Wilson's Mohawk
My shyt is very basic... I shop on a 2 week cycle, prob spend like $100/week for me and wifey with another $50-100/wk for going out.

I keep it basic... my daily meal plan is

- Bowl of cereal or something with eggs
- 1.5lb chicken w/bread crumbs
- 300kcal snack with ~90g whey shake (today I had a fudge brownie)
- Some kind of veggies (salad, peas, brussell sprouts)
- Dinner (usually just a slow burn starch like whole grain rice, risotto, sweet potatoes)

On days I don't lift I cut back heavily on the meat. Good meat is too fatty, lean meat is either horrible tasting or eyewateringly expensive
 
Top