How can I make $20 in grocery last two weeks

verbalkint

I see you niccas...
Joined
May 8, 2012
Messages
5,010
Reputation
287
Daps
16,668
Reppin
Queens
Honestly pretty doable if you eat wisely. Some cheap chicken cuts anywhere between 50 cents and a $1/lb. A bag of rice. Some frozen veggies. Keep yourself to 2pieces of chicken per meal. A box of oatmeal for your breakfasts. Don't even glance at a takeout menu.
 
Last edited:

greatone

Pro
Supporter
Joined
May 26, 2015
Messages
436
Reputation
245
Daps
1,270
You can go to wal-mart and buy rice, noodles, and some spagetti sauce for $1 a piece. I think dry beans like kidney beans and a loaf of bread cost less $1.50 a piece. I don't know how much meat cost in your city but I can buy 3lb pack of ground turkey for less than $8 and 10lb bag of chicken for under $8.
 

BrothaZay

Non-FBA. AdosK
Supporter
Joined
May 5, 2012
Messages
65,199
Reputation
6,619
Daps
225,093
Reppin
The suburbs
You can go to wal-mart and buy rice, noodles, and some spagetti sauce for $1 a piece. I think dry beans like kidney beans and a loaf of bread cost less $1.50 a piece. I don't know how much meat cost in your city but I can buy 3lb pack of ground turkey for less than $8 and 10lb bag of chicken for under $8.
:wtf:
 

NO-BadAzz

Superstar
Joined
Sep 11, 2015
Messages
11,444
Reputation
2,198
Daps
33,263
Man I use to be on this budget

20 bucks

5 bucks worth of ground meat
taco shells - 2 bucks
juice - 2 for a dollar (or kool-iad packets) 10 fo 1 dollar
eggs- 2 bucks
box of jambalaya - 2 bucks
box of dirty rice - 2 bucks
can of corn (or frozen corn) and broccoli - 2 bucks
buns/bread - 1.23
can of sloppy joe - 99 cents

All this is like 15 bucks or 16, still have 4 bucks to maybe get some hamburger patties or turkey patties or even chicken

That's 3 meals

Jambalya
Eggs for breakfast
Dirty rice and corn or hamburger helper and corn
Sloppy Joes
 

BrothaZay

Non-FBA. AdosK
Supporter
Joined
May 5, 2012
Messages
65,199
Reputation
6,619
Daps
225,093
Reppin
The suburbs
Man I use to be on this budget

20 bucks

5 bucks worth of ground meat
taco shells - 2 bucks
juice - 2 for a dollar (or kool-iad packets) 10 fo 1 dollar
eggs- 2 bucks
box of jambalaya - 2 bucks
box of dirty rice - 2 bucks
can of corn (or frozen corn) and broccoli - 2 bucks
buns/bread - 1.23
can of sloppy joe - 99 cents

All this is like 15 bucks or 16, still have 4 bucks to maybe get some hamburger patties or turkey patties or even chicken

That's 3 meals

Jambalya
Eggs for breakfast
Dirty rice and corn or hamburger helper and corn
Sloppy Joes
:leon:
 
Top