How much $$ do you spend on groceries?

NeilCartwright

All Star
Joined
Nov 7, 2014
Messages
3,423
Reputation
891
Daps
10,558
Reppin
Atlanta
Right now im cutting, and im at about 70 bucks a week. Comes out to $10 a day and this lets me eat about 8 oz of salmon and 1 lb of 93/7 ground turkey. Along with watermelon, rice, broccoli.

Is this too much? How much are yall spending?
 

TLR Is Mental Poison

The Coli Is Not For You
Supporter
Joined
May 3, 2012
Messages
46,178
Reputation
7,490
Daps
105,800
Reppin
The Opposite Of Elliott Wilson's Mohawk
For me it's closer to $25-40 per day I think.

No breakfast
Lunch- $4-10 depending on if I cook or go out
Daily supplements (100g whey = $6, fiber = $1-2, creatine = ~$1?, vitamin = $0.1)- ~$10
Dinner- $5-15
Random shyt (tea, snacks)- $2-5

Thinking more about it if yall are getting ~200g/day of protein I feel like you guys are under estimating. Protein is expensive AF
 

Serious

Veteran
Supporter
Joined
Apr 30, 2012
Messages
80,646
Reputation
14,628
Daps
192,139
Reppin
1st Round Playoff Exits
For me it's closer to $25-40 per day I think.

No breakfast
Lunch- $4-10 depending on if I cook or go out
Daily supplements (100g whey = $6, fiber = $1-2, creatine = ~$1?, vitamin = $0.1)- ~$10
Dinner- $5-15
Random shyt (tea, snacks)- $2-5

Thinking more about it if yall are getting ~200g/day of protein I feel like you guys are under estimating. Protein is expensive AF
Most people consume way more protein, then is necessary to sustain muscle growth....
But with milk,yogurt, oatmeal and fish I cover my daily dosage of protein like nothing...
 

chargers31

All Star
Supporter
Joined
Jul 7, 2015
Messages
3,962
Reputation
684
Daps
11,338
Reppin
chargers
40 -50 bucks Rotisserie chickens, frozen vegetables,fruits,vitamins. And occasionally 30-50 on a protein powder for pure convience.
 

NeilCartwright

All Star
Joined
Nov 7, 2014
Messages
3,423
Reputation
891
Daps
10,558
Reppin
Atlanta
40 -50 bucks Rotisserie chickens, frozen vegetables,fruits,vitamins. And occasionally 30-50 on a protein powder for pure convience.
If I'm eating more carbs I can spend less but that protein ain't no joke.

Especially if I'm counting macros:snoop:
 

MJ Truth

Veteran
Supporter
Joined
Feb 1, 2015
Messages
38,572
Reputation
3,646
Daps
153,626
I go to the grocery store and "sample" and eat all of my vegetables/fruits for free. :smugfavre:
 

semtex

:)
Joined
May 1, 2012
Messages
20,310
Reputation
3,428
Daps
46,198
Buy carbs in bulk (beans and rice 25lb bags each) as needed.

hit up the store for meat and veggies every few weeks. Usually 85-100 bucks

Keep a 5lbs tub of whey on deck.

Simple life.
 

desjardins

Veteran
Joined
Nov 3, 2015
Messages
17,336
Reputation
1,265
Daps
64,619
Reppin
Mustard Island
bout $40-50 a week for 2 people
i get free lunch at work though

we buy cheap meats like drumsticks, thighs, ground turkey, and turkey sausage
splurge on wings from aldi
we also buy cheap veggies like kale and sweet potatoes and cheap fruit like basic apples and bananas
i rarely shop in the center aisles of the super market
 
Top