As of now there’s really no substantial difference in price between eating out and buying groceries.
Both are at unlivable costs
Nah this is for sure false
A pound of organic* chicken breasts at H‑E‑B is 3.49
A 6 serving can of beans is 1.79
A 6 serving box of rice is like 2 bucks
A home cooked chipotle restaurant sized serving cooked chicken/rice/beans is like $1.50. At chipotle that shyt is like 11 bucks
Cooking is much cheaper than eating out unless you eating some bullshyt from the dollar menu